wtorek, 28 lipca 2020

Zosia z Wołynia.Prawdziwa historia dziewczynki,która ocaliła żydowskie dziecko. Mateusz Madejski

Autor: Mateusz Madejski
Tytuł: Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki,która ocaliła żydowskie dziecko. 
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data premiery: 01.07.2020r.


Niezwykła historia kobiet, które połączył Holokaust




Najgorsze chwile zawsze się pamięta. To, jak nas podpalili, jak na brzuchu doczołgałam się do ojca – do dziś to widzę, gdy nie mogę zasnąć. I wzrok tej żydowskiej dziewczynki, Inki. Taki błagalny…

Zosia jest sama w cudzym mieszkaniu. Na zewnątrz świat wali się w gruzy. Pobliskie wioski są palone przez bandy UPA. Niemcy mordują Polaków i Żydów. Armia Hitlera zdaje się niezwyciężona. A Zosia jest sama. Ale czy na pewno? Zza ściany dobiega dziwny dźwięk. Decyzja, by zajrzeć do niewielkiej kryjówki, zaważy nie tylko na życiu Zosi. Teraz nie ma o tym pojęcia, ale to, co za chwilę zrobi, doprowadzi ją po latach do Yad Vashem. Dzięki temu zostanie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata…


Zosia z Wołynia, czyli historia Zofii Hołub




Książka Zosia z Wołynia Mateusza Madejskiego opowiada o życiu Zofii Hołub. To historia XX-wiecznej Polski w pigułce. Została ukształtowana przez ucieczkę przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, uratowanie żydowskiego dziecka, uniknięcie transportu do Auschwitz, wyjazd na Ziemie Odzyskane i małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym.

Losy Zosi splatają się ponadto z życiem dwóch innych wyjątkowych kobiet – Inki, dziewczynki skazanej przez nazistów i Polaków na śmierć, oraz Stanki, której rodzina heroicznie decyduje się na ukrywanie i wychowywanie żydowskiego dziecka.
Dziennikarz Mateusz Madejski publikuje rozmowę z własną babcią i odkrywa przed czytelnikami, jak wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń skrywa historia większości polskich rodzin.


Książka jest napisana w formie wywiadu,znajdują się w niej zdjęcia z opisami abyśmy mogli lepiej poznać bohaterów,zobaczyć jak wyglądali,czy jak miasta i wsie wyglądały podczas XX-wiecznej Polski.
Autor książki przeprowadził wywiad ze swoją babcią,która uratowała życie żydowskiej dziewczynce Ince. Oprócz wywiadu ze swoją babcią,autor przeprowadza również wywiad z innymi bohaterami opisywanej przez jego babcię historii. Babcia opowiada co się wtedy działo w Polsce, jak ludzie żyli, jaka była ich codzienność,a ludzie żyli biednie, nie raz nie mieli co jeść. To co przeszła dziewczynka,która została uratowana,ale również z czym musiała się zmagać ta która ją uratowała. W tamtych czasach ukrywanie żydowskiego dziecka było karane śmiercią.Ci co im pomagali narażali swoje życie dla drugiego człowieka,dla żydowskiego dziecka. 
Zofia Hołub była młoda i bardzo odważna, nie wahała się ani chwili,wiedziała,że to dziecko trzeba uratować. Dodatkowo uniknęła transportu do Auschwitz, uciekła przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu,a także uratowała żydowskie dziecko,co po latach sprawiło,że została uhonorowana nagrodą Orderu Odrodzenia Polski. A także miała okazję odwiedzić Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Wojna się skończyła,a Zosi udało się przetrwać wraz z uratowaną przez nią dziewczynką. Lata minęły,a one dalej są w kontakcie,choć był czas kiedy nie mogły siebie znaleźć,ale w końcu się odszukały. Inka przecież zawdzięczała swoje życie dla Zosi i osobom,które jej pomagały.Wraz z Zosią zżyły się i były dla siebie jak rodzina. Życie w czasie wojny było niewyobrażalnie trudne,ale każdy z nas zna historię,nie tylko ze szkoły ale także z opowiadań swoich babć i dziadków. 
Autor odkrywa przed czytelnikami tajemnice i tragiczne wydarzenia z tamtych czasów. Książka warta przeczytania i zapoznania się z historią Zosi z Wołynia.


Dziękuję bardzo za możliwość przeczytania książki!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. :)
Dziękuję za obserwacje :)
Każda obserwacja i komentarz jest dla mnie motywacją :)
Do każdego komentującego zaglądam :)