niedziela, 20 marca 2016

Joan Didion "Rok magicznego myślenia" Wydawnictwo Znak

Witajcie! :)

Dzisiaj przychodzę do Was z nowością Wydawnictwa Znak literanova, książką "Rok magicznego myślenia" Joan Didion. Podobno jest to jedna ze 100 książek,które trzeba przeczytać. Ale czy warto? Tego dowiecie się czytając dalej.


Oprawa twarda
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak literanova

data wydania: 14 marca 2016

Jakie dobrać słowa, by opowiedzieć o tym, co intymne i bolesne, by zrozumieć jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć?
"Rok magicznego myślenia" to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu.


Joan Didion, wybitna dziennikarka i eseistka, opisuje miesiące żałoby po stracie ukochanego męża i walkę o życie córki. W pięknym stylu, delikatnie i z ogromnym wyczuciem analizuje najgłębsze i najtrudniejsze emocje, pokazując, jak godnie mówić o smutku, tęsknocie, lęku przed samotnością. 


Myliłby się ten, kto by sądził, że jest to książka o śmierci.
Jest to przede wszystkim wspaniały hołd oddany życiu i miłości.


Książka "Rok magicznego myślenia" została napisana przez Joan Didion dla męża Johna i dla córki Quintany.
"Życie zmienia się szybko. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy". Tak było w jej przypadku,kiedy mąż pisarki zmarł nagle i niespodziewanie przy stole. Analizowała wszystko, próbowała zrozumieć co się stało. Mąż jej zmarł, córka w szpitalu w ciężkim stanie,a ona jakoś musiała sobie poradzić,przy organizacji pogrzebu i dalszym swoim życiu. W książce autorka opisuje swoje życie, cofa się wstecz ale też idzie do przodu. 
Okładka książki przyciąga uwagę i jest piękna, tytuł również jest świetny. Z jednej strony książka jest świetna, widać,że tą książką autorka chciała złożyć hołd oddany życiu i miłości. Jej smutek,samotność,żal po stracie - wszystko opisała dokładnie. Ale z drugiej strony źle mi się czytało tę książkę, po prostu ktoś opisuje swoje życie i smutek po stracie kogoś bliskiego,a my to czytamy. Opisywała wszystko ze szczegółami, aż czasem było to już nie do strawienia. Czy coś można wynieść z tej książki? Może jedynie to,że ona mimo takich przykrości,które ją spotkały i z których ciężko było jej się pozbierać to jakoś poszła dalej, zaakceptowała to co się stało i nawet wydała książkę. Zdarzają się sytuacje nieodwracalne,a o śmierci my nie decydujemy. Jeżeli jesteście w podobnej sytuacji,nie możecie się pozbierać po czyjejś stracie to sięgnijcie po tę książkę,a może Wam pomoże. Książkę może przeczytać każdy,nie tylko Ci którzy są w podobnej sytuacji. Jeżeli ktoś lubi takie książki to przeczytajcie ją. Życie zmienia się w jednej chwili.

Na podstawie tej książki powstała sztuka teatralna:
Podstawowym wątkiem dramatycznym Roku magicznego myślenia jest specyficzna walka, jaką skłonna do kontrolowania siebie i innych psychika bohaterki toczy z rzeczywistością, nie przyjmując do końca nieodwracalności faktów, z którymi ma do czynienia.
"Życie zmienia się szybko. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie takie, jakie znasz, kończy się. Pozostaje kwestia żalu nad sobą" - zapisuje autorka/bohaterka w pierwszych dniach po nagłej śmierci męża i szoku septycznym swojej córki. Niezwykła, udramatyzowana relacja z wydarzeń, jakie stały się doświadczeniem amerykańskiej scenarzystki i pisarki w wykonaniu Ewy Błaszczyk.

Polska prapremiera spektaklu odbyła się 14 listopada 2008 roku na Małej scenie Teatru Studio w Warszawie.
Jakbyście chcieli obejrzeć to znajduje się ona pod tym linkiem TUTAJ

http://znak.com.pl/ 

4 komentarze:

 1. Mam ndzieje,że napotkam sie na ta książke :))

  http://treamicii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam ochotę na lżejszą literaturę, aczkolwiek nie ukrywam że brzmi to bardzo interesująco. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. z ogromną przyjemnością bym ją przeczytała ;) Sam tytuł już zachęca

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o niej, ale wydaję się być ciekawa :)

  milkaoreoo.blogspot.com ♥

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. :)
Dziękuję za obserwacje :)
Każda obserwacja i komentarz jest dla mnie motywacją :)
Do każdego komentującego zaglądam :)